Zvládnout repasovat a vyčistit mosazný lustr není zrovna snadné, ale zručný kutil nebo řemeslník to jistě dokáže svépomocí. Milovníků starožitných kousků je mnoho, staré výrobky navíc naši předkové vytvářeli s láskou, trpělivostí, převážně šlo o ruční výrobu a každý vyrobený kus, každý předmět, měl duši. Jeho tvůrce počítal s tím, že přetrvá mnoho desítek let, a že jeho samotného možná přežije. Starý pěkný lustr dnes můžete objevit poměrně snadno, dokonce nemusíte obcházet drahá starožitnictví, na bleším trhu, nebo ve vetešnictví mnohdy naleznete zajímavé předměty za rozumnou cenu.
Starožitné lustry mají duši, byly vyráběny s láskou
Zašlé kovové lustry byste měli renovovat s citem, a pokud možno s potřebnými znalostmi. Měl by Vám je poskytnout odborník – restauratér, a jistou možností je i internetový zdroj. Většina kovových lustrů je vyrobena z mosazi, a jelikož se jedná o slitinu mědi se zinkem, je třeba věnovat jí náležitou pozornost. Musíte použít cídidla určená jen pro tento kov. Lustry se musí zpravidla rozebrat a také prověřit jejich elektroinstalace, ta bývá téměř vždy zpuchřelá, opotřebovaná, a tudíž nebezpečná a zralá na výměnu. Pro čištění se používají nástavce na brusku – brusné a lešticí kotouče, ruční kartáčky, ale i chemické přípravky na bázi leštidel. Pamatujte rovněž na to, že mosazné lustry bychom neměli čistit vodou, ta vytváří na povrchu mosazi oxidační film.
Starý lustr s moderními LED diodovými žárovkami
Starý lustr můžete osadit novými žárovkami, které napodobují tvar svíček, vhodné je i použití elektronického stmívače, takže vzájemně skloubíte 70 let starý lustr s moderní technologií. Mnozí lidé začínají svou touhu po starožitných věcech ukájet právě elektrickým lustrem, který pak doplní dalšími renovovanými kousky, např. věšákem, zábradlím, svícnem, starými hodinami, mřížemi nad krbem, atd.