Když se řekne „bazénová fólie“, může vás napadnout více možností a řešení. Jednou z nich je solární krycí plachta, která chrání povrch bazénu před nánosem prachu, listí, trávy, zeminy a dalších nečistot. Vyrábí se z LDPE, což je zkratka pro polyetylen nízké hustoty, tedy materiál, způsobilý pro kontakt s pitnou vodou a potravinami. Z polyetylenu se vyrábí kuchyňské nádobí, zdravotnické pomůcky a potřeby i dětské hračky a tudíž ani do vody v bazénu neuvolňuje toxické látky. Krycí fólie mívají bublinky, aby se snadno udržely na hladině a nepotápěly se.
Další funkcí hladinových fólií je stabilizovat teplotu vody tak, aby se příliš neochlazovala a vydržela delší dobu teplá, zároveň se díky tomu snižuje výpar vody, takže se nemusí tak často doplňovat. Výpar vody v bazénech bývá v teplém období roku poměrně značný, v průměru počítejte u nádrží o rozměrech 4 x 8 metrů kolem sto padesáti až sto osmdesáti litrů za den.
Fólie pod bazén
Některé fólie se ovšem nepokládají na hladinu, nýbrž pod celý bazén ještě před tím, než jej začnete plnit vodou. Říká se jim geotextilie a mají za úkol chránit dno před jeho poškozením různými vlivy, např. prorůstající trávou, květinami, keři a stromy, před výskytem plísní a hniloby a před hrubšími částicemi prosetého písku či nachystané vhodné zeminy. Podmínkou je ovšem pečlivá příprava podloží, které se musí zbavit i drobných kamínků, textilie je poměrně tenká a není to zkrátka pěnový molitan.
S geotextilními podložkami se můžete setkat i jinde, využívají se při rekonstrukcích a výstavbách silnic, dálnic a železničních sítí, při různých průmyslových stavbách a dalších větších objektech, kde zpevňují vrstvu půdy proti sesuvům a různým deformacím. Vyrábí se například z polypropylenu o různé gramáži a v různých rozměrech a tvarech, které kopírují plochu dna bazénu