Krejčovské panny dnes nechybí v žádné profesionální krejčovské provozovně a dokonce se objevují i u švadlen, které se řadí mezi amatéry. Je to mnohdy nepostradatelná pomůcka při zhotovování nejrůznějších modelů pánské i dámské a dokonce i dětské konfekce, při zakázkové výrobě a také v rámci aranžování již hotových výrobků.
Historie využívání krejčovských panen je poměrně mladá, možná že právě vy se domníváte, že se první dřevěné modely využívaly již ve středověku, nebo dokonce dříve, ale není tomu tak. Krejčovská panna byla objevena teprve v druhé polovině 19. století, tedy přibližně v období průmyslové evoluce. Tehdy již lidé přistupovali ve větším měřítku nejen k zakázkové, ale zejména ke konfekční výrobě ošacení a bylo zapotřebí tento proces významně urychlit.
Zpočátku šlo o výrobky krejčovských figurín ze dřeva, později, to už ve dvacátém století, se výroba přesunula do odvětví plastických hmot. Velké oblibě se těšily modely z polystyrenu, které se velmi snadno mohly použít pro uchycení špendlíků, ovšem v současné době je z trhu vytlačují moderní panny z tvrzeného polyuretanu. Podstata však zůstala zachována – je to stále ve svém principu tatáž figurína, která je velmi důležitá pro práci se střihem a tzv. „nástřihem“ látky v případě mnoha konfekčních velikostí.
Panny však neexistují pouze v podobě proporcí dospělého člověka, vyrábí se i dětské panny, aby bylo možno pokrýt velký velikostní rozsah. V souvislosti s tím je také nasnadě připomenout, že se zhotovují figuríny pevné anebo stavitelné, kde lze měnit velikost figuríny podle požadovaných tělesných proporcí.
Figuríny aranžovací – neměli bychom zapomenout ani na panny určené pro oděvní návrháře, kteří je využívají pro vystavování zhotovených prototypů na módních přehlídkách či ve výlohách obchodů s pánskými, dámskými a dětskými oděvy.