Pravidla pro příjem ke studiu se na jednotlivých fakultách Univerzity středního věku liší. Jedno ale zůstává stejné. Student by měl mít dosažen důchodový věk. S absolvovaným středním vzděláním. Zakončeným maturitou. Výjimku tvoří zájemci v invalidním důchodu, kteří se mohou do studijního programu zařadit bez ohledu na věk. Vysoké školy nabízejí nové poznatky z oblasti vědy historie, kultury a dalších oborů všem, kteří se rádi vzdělávají a nabývají nové informace v rychle se měnícím světě. Výuka je zajištěna jak docenty, tak profesory, lektory a dalšími odborníky v daném oboru.
Jednotlivé kurzy jsou vedeny ve vybraném specializovaném tématu. Jak humanitním, technickém, společenském, přírodním či jazykovém. Je jenom na studentech, jaký obor si vyberou. V současné době je největší zájem o kurzy zaměřené na počítačové dovednosti. Stejně tak výuku digitální fotografie a videa. V těchto oborech dochází ke skokovým změnám a udržet krok s jejich rozvojem vyžaduje soustavné sebevzdělávání. Obdobný zájem je o jazykové kurzy. Především angličtinu, kterou starší ročníky ještě neměly v základních školních osnovách. Hlásí se i zájemci o pokročilejší variantu výuky. Rovněž francouzština a němčina má svoje příznivce mez seniory. Převážně rodiče dětí, které se rozhodly prožít život mimo naší vlast. A kontakt s vnoučaty je možný jenom zvládnutím společného jazyka.
Přírodovědné programy si vybírají studenti se zájmem o přírodu, anebo ti, kteří se tomuto oboru věnují celoživotně. A mají zájem se dozvědět, jaký je současný stav ochrany přírody nejen ve využití rostlin, ale rovněž rozvoji v mineralogii a mykologii. Samostatnou kapitolou je studium živočichů. Hlavně těch žijících ve světových mořích. Pro milovníky výtvarného umění jsou každoročně otevírány kurzy kresby, grafiky či malby. A rovněž dějin umění. Na zdraví člověka to jsou obory medicinské. Které si vybírají především senioři pracujících v minulosti ve zdravotnictví. Dovzdělat se je rovněž možné v kurzech věnovaných právu a ekonomii.