Chtěli byste mít vzdělávání svých ratolestí pevně ve svých rukou? Zkuste své děti vzdělávat doma a dopřejte jim přesně to, co potřebují ke kvalitnímu životu. Domácí vzdělávání nebo chcete-li individuální výuka je výjimečný způsob plnění povinné školní docházky bez pravidelné účasti ve vyučování ve školních lavicích.
Tento způsob výuky se řídí na základě
§ 41 školského zákona. Díky této metodě odpadává ranní stres, každodenní spěchání do školy, chystání svačiny, učebnic, děti se nemusí bát, že si doma zapomenout tělocvik či přezůvky. Odpůrci této metody dodávají, že dítě přichází o každodenní kontakt se svými vrstevníky, což není úplně pravda, jelikož doma vyučované děti tráví s vrstevníky svůj volný čas odpoledne nebo navštěvují kroužky, kde jsou s dětmi v pravidelném kontaktu.Většina rodičů se rozhodují své děti vzdělávat doma na základě různých podnětů, například mají základní školu daleko od svého bydliště, mají zdravotně postižené dítko nebo nesouhlasí s nastaveným systémem, který dětem nedává kvalitní vzdělávání či prostě jen chtějí s dítětem trávit více času a mít jeho vzdělávání dostatečně pod kontrolou. Učit své děti doma můžete vy sami – tedy rodiče nebo delegovaný pedagog, kterého si na domácí vzdělávání najmete.
A co vše je vlastně potřeba, abyste mohli vzdělávat své ratolesti doma?V první řadě je nutné promyslet, zda máte na tento způsob výuky dostatek času a dostatek financí, přece jen je to velká změna pro celou rodinu, proto tuto volbu dobře zvažte. Pokud stále tápete, zkuste si sepsat na papír veškerá pozitiva a negativa. Také je nutné promyslet, jaký způsob výuky chcete zvolit. Jestli budete kopírovat školní osnovy, anebo se dáte na metodu "unschoolingu" ? Pokud jste se rozhodli, že chcete své dítko učit doma, teď už jen zbývá se zjistit, zda budete vhodným učitelem. Důležitým aspektem je, abyste měli alespoň maturitu (to platí pro 1. stupeň ZŠ, pro 2. stupeň ZŠ je nutný vysokoškolský diplom). Také vám jako učiteli nesmí chybět správná motivace, sebedisciplína, ochota a chuť rozvíjet se a vzdělávat se. Samozřejmě nesmíte opomenout vyřídit patřičné formality, jako například požádat školu o povolení k individuální výuce (ředitel školy vám žádost schválí a domluvíte se na učebním plánu a osnovách). Nezbytné je také přezkoušení domžáků (tedy žáků, kteří se učí doma) v pololetí a na konci roku. Pokud jste vše dobře promysleli, teď už záleží jen na vás, jak budete k individuální výuce se svými dětmi přistupovat.