Najdou se i pejsci, kteří trávu nejedí, ale to jsou spíš výjimky, takové „černé ovce“. Většina našich psích přátel si ji ráda s chutí dopřeje. Co je k tomu ale vede? Vždyť to nejsou býložraví přežvýkavci! Jasno v této otázce nemají ani odborníci. Je známo hned několik možných důvodů, proč naši psi trávu konzumují.
Vysvětlením nejrozšířenějším, nejznámějším je, že to dělají pro vylepšení svého trávení. Že si zkrátka „čistí žaludek“. Tuto teorii podporuje i skutečnost, že většina chlupáčů po zelené svačince zvrací.
Pak je tu také názor, podle kterého si tímto zpestřením jídelníčku doplňují látky, které jim v jejich běžné stravě chybí. Když vezmeme v úvahu fakt, co obsahují některá psí krmiva, není se čemu divit! Instinkt jim velí hledat něco organismu prospěšného. Podobně to děláme my lidé, když si dáme vitaminovou bombu v podobě zeleninového salátu.
Také mohou mít chuť na „zelené“ danou geneticky. Psi jsou šelmy, ale nejsou to tzv. obligátní masožravci (jako například kočky). Jsou to vlastně všežravci. Vždyť je známo, že si občas rádi dají i nějakou tu zeleninku či ovoce. Kousek okurky, mrkve, jablíčka. Někteří dokáží krásně „rozlousknout“ a sníst i nějaký ten oříšek!
Další možností zpestřování psí stravy trávou je to, že pomocí vlákniny z rostlinné svačiny podporují správnou činnost svých střev. Jednak jejich pohyb (peristaltiku). To je hodně důležité pro trávení, ale také pro odstraňování střevních parazitů. Nezapomínáme na pravidelné odčervování? Je to důležité!
Nakonec je třeba uvést důvod, který je možná nejpravděpodobnější. Třeba je to prostě baví a tráva jim chutná. Při procházce si dají malou pauzičku a něco na zub pro zpestření jídelníčku. A mají z toho radost. Tak proč to našim milým psím kamarádům nedopřát. Vždyť stačí málo. Trpělivě chvilku počkat, až si ten trs travičky vychutná!